Jaki system alarmowy jest najskuteczniejszy?
W czasach, w których coraz częściej słyszy się o włamaniach, kradzieżach i wtargnięciach naturalnym jest, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w systemy alarmowe. Te stanowią część tej gałęzi elektroniki, która rozwija się zdecydowanie najszybciej. Jak w dzisiejszych czasach wybrać system alarmowy dla siebie? Który z tych dostępnych na rynku będzie dla nas najskuteczniejszy? Postawić na rozwiązanie bezprzewodowe, czy zdecydować się na to bazujące na przewodzie? Te wszystkie kwestie zamierzamy poruszyć w dzisiejszym wpisie.
Jaki system alarmowy nabyć, aby był on najskuteczniejszy?
W skład najbardziej standardowego systemu alarmowego wchodzi centrala, zestaw czujników, sygnalizatory oraz urządzenia sterujące (tak zwane manipulatory). Systemy tego typu nierzadko są też integrowane z kamerami, które dodatkowo zapewniają wizję tego, co dzieje się w danym pomieszczeniu. Aby system alarmowy działał najskuteczniej, musimy postawić na taki, który:
- wykrywa otwarcie drzwi, okien i innych części lokalu, a najlepiej również pozwala na ich penetrację bez konieczności ich otwierania,
- reaguje na poruszanie się w chronionym obszarze, ale i na atak na urządzenia lub miejsca zagrożone;
- posiada odpowiednią ilość czujek, które wykrywają ruch, a które trzeba umiejscowić co najmniej w każdym miejscu narażonym na włamanie czy po prostu obecność osoby nieuprawnionej do przebywania w nim;
- natychmiast informuje o nieprawidłowościach, najlepiej nie tylko przez sygnał dźwiękowy, ale też przez przesłanie informacji firmie ochroniarskiej (Kontra24, ale i każda inna korzysta z tego typu rozwiązań, natychmiast przyjeżdżając na miejsce wykrycia niepożądanego ruchu) lub nam samym (jeżeli nie ma nas na miejscu, a dom stoi pusty).
Najskuteczniejszy system alarmowy to taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb, ale i współpracuje z innymi rozwiązaniami mającymi zapewnić bezpieczeństwo – kamerami czy firmą ochroniarską.
System alarmowy – przewodowy czy bezprzewodowy?
Aktualnie na rynku znaleźć możemy dwa podstawowe rodzaje systemów alarmowych – przewodowe i bezprzewodowe. Podczas gdy te pierwsze są uważane za najbardziej standardowe i najczęściejstosowane, drugie cieszą się stale rosnącą popularnością. Nie należy jednak ich postrzegać za najlepsze i najskuteczniejsze. Oba rodzaje jednak nie są pozbawione wad, ale też dysponują szeregiem zalet uwidaczniających się zarówno przy montażu, jak i ich użytkowaniu.
Systemy przewodowe najczęściej wymagają prac zakładających działanie pod tynkiem – to właśnie tam (podobnie, jak całą instalację elektryczną) chcemy zwykle ukryć przewody, którymi musi być połączony każdy kolejny ich element. Choć należą do rozwiązań najlepiej sprawdzających się w akcji, potrafią być kłopotliwe właśnie w montażu, którego wykonania poleca się podjąć na etapie generalnego remontu.
Bezprzewodowe systemy alarmowe to coś zgoła odmiennego, możliwego do umiejscowienia w domu czy gdziekolwiek indziej w dowolnym momencie. Są wygodne, jednak przy tym i znacznie droższe. Ich wielką wadą jest też to, że poszczególne ich elementy komunikują się ze sobą drogą radiową. Tę z kolei, bez odpowiednich zabezpieczeń (dodatkowo podnoszących koszt) łatwo jest zakłócić. Właśnie dlatego systemy te mogą być mniej skuteczne, ale i mniej wygodne w użytkowaniu (bo wymagają chociażby regularnej wymiany baterii w każdej czujce).
Czy da się samodzielnie zamontować alarm w domu?
Nowoczesne systemy alarmowe są stworzone z myślą o samodzielnym montażu, jednak zawsze wymagają pewnego rodzaju wiedzy – przede wszystkim pod kątem umiejscowienia kolejnych elementów odpowiedzialnych za ich prawidłowe działanie. Choć bowiem sami jesteśmy w stanie wszystko podłączyć, nie zawsze możemy potrafić właściwie to ustawić – tak, aby całość spełniała swoje zadania. Tak przynajmniej jest w przypadku systemów bezprzewodowych. Znacznie bardziej wymagające są systemy bazujące na przewodach, których każdy element musi zostać ze sobą połączony, by móc w jakikolwiek sposób funkcjonować. Wtedy też, jak już wspomnieliśmy, kable najczęściej chcielibyśmy ukryć pod tynkiem – to z kolei wymaga dodatkowych prac.
Najlepszym rozwiązaniem dla nas jest powierzenie instalacji systemu alarmowego firmie, która zrobi to profesjonalnie, a która posiada w tym solidne doświadczenie. Możemy zlecić to chociażby firmie ochroniarskiej, która będzie dla nas pracowała. Kontra24 na przykład jest w stanie nie tylko zainstalować, ale i odpowiednio skonfigurować własne rozwiązania, bazujące na najwyższej jakości sprzęcie, a następnie czy to zostawić je nam, czy też używać ich jako element wspierający naszą ochronę wykupioną właśnie u niej.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrany, ale też po prostu sprawdzający się w akcji system alarmowy jest podstawą bezpieczeństwa i skutecznego działania. Chcąc więc zabezpieczyć własny dom, mieszkanie czy biuro w swojej firmie nie należy iść na półśrodki, zamiast tego wybierając rozwiązanie idealne do naszego indywidualnego przypadku. Oczywiście, są opcje droższe i tańsze. Tak naprawdę jednak ponoszony w przypadku systemu tego typu koszt jest jednorazowy, a korzyści płynące z niego – długofalowe i niewspółmierne do ceny (na ich korzyść).